COUGAR CREW

ROSTER

Meet the Team
Here are the many hard working and dedicated coaches, coxswains, and rowers that makeup Washington State University's Cougar Crew.

2018-2019

Coaches: 

Head Coach/ Varsity Men’s Coach:

Peter Brevick

 

Assistant Coach- Novice Men:

Donovan Labriola

 

Assistant Coach- Varsity & Novice Women:

Hugo Moon

 

  

Men's Team Roster

Key:

Varsity

Novice

 

 

 

 

Name

Years Rowed

Major/Minor

Hometown

 

Jacob Anderson

Fourth Year Oarsman

Architecture

Big Lake, WA

 

Sam Callan

Fourth Year Oarsman

Electrical Engineering

Walla Walla, WA

 

Bjorn Elliot

Third Year Oarsman

International Business

Clinton, WA

 

Nate Endebrock

Fourth Year Oarsman

Astrophysics

Colbert, WA

 

Devon McCornack

Fourth Year Oarsman

Bioengineering

Moses Lake, WA

 

Daniel Moguel

Third Year Oarsman

Mechanical Engineering

Downey, CA

 

John Michael Najarian

Third Year Oarsman

Civil Engineering

Bainbridge Island, WA

 

Ezekiel Nelson

Fourth Year Oarsman

Architecture

Jackson Hole, WY

 

Alex Welch

Third Year Oarsman

Philosophy

Snohomish, WA

 

Conor Widmann

Third Year Oarsman

Mathematics and Education

Lake Stevens, WA

 

Trevor Zook

Third Year Oarsman

Architecture

Camas, WA

 

Jose Zuniga

Third Year Oarsman

Neuroscience

Arlington, WA

 

Gunnar Newell

Second Year Oarsman

Quantitative Economics

Selah, WA

 

Nathan Budke

Second Year Oarsman

Accounting

Spokane, WA

_

Duncan Gibson

1st Year Coxswain

Computer Science

Vancouver

_

Michael Essig

1st Year Oarsman

Construction Management

North Bend, WA

_

Trevor Mackey

1st Year Oarsman

Mechanical Engineering

Yakima, WA

_

Ben Fleiss

1st Year Oarsman

Landscape Architecture

Maple Valley, WA

_

Karl Lesterhuis

1st Year Oarsman

Business

Moraga, CA

_

Christian Rorie

1st Year Oarsman

Basic Medical School

Spokane, WA

_

Austin Miller

1st Year Oarsman

Mechanical Engineering

Penngrove, CA

_

Jeremiah Lee

1st Year Coxswain

Mathmatics

Renton, WA

_

Caleb Stone

1st Year Oarsman

Electrical Engineering

Pullman, WA

 

 

Women's Team Roster

Key:

Varsity

Novice

 

         

 


 

Harlow Bronstein

Third Year Oarsman

Anthropology/Psychology

Pleasanton, CA

 

Haylee Reynolds
First Year Oarsman
Kinesiology
Folsom, CA

 

Kelly Corder

Second Year Oarsman

Marketing

North Bend, WA

 

Sara Holland

Second Year Coxswain

Business/Communications

Redondo Beach, CA

 

Shaylynn Morgan

Second Year Oarsman

Mechanical Engineering

Battle Ground, WA

 

Anne Spellman

Second Year Oarsman

Nursing

North Bend, WA

 

Mary Glen Wilson

Second Year Oarsman

Mechanical Engineering

Georgetown, KY

 

Kelsey Zweigle

Second Year Oarsman

Psychology

Pullman, WA

  _

Alexis Winnett

Third Year Oarsman

Kinesiology

Vancouver, WA

  _

Chloe Brew

 1st Year Oarsman

 Management Information systems and Business Management

 San Clemente, CA

  _

Ruby Higginson

 

1st Year Oarsman

 Zoology

 

Covington, WA

  _

Kamira Hamilton

 1st Year Oarsman

 

Zoology

 Sedro-Woolley, WA